top of page

Laž o Isusovom ulasku u Jeruzalem i istjerivanju trgovaca iz Hrama:

Ev. Po Mateju, 21:

10 Kad uđe u Jerusalem, uzbuni se sav grad. „Tko je to?“ pitali su.11 Mnoštvo je naroda govorilo: „To je Isus, prorok iz Nazareta u Galileji!" 12 Potom uđe Isus u hram Božji, istjera van sve kupce i prodavce u hramu, isprevrnu stolove mjenjačima i klupe trgovcima golubova. 

 

ISTINA O ISUSOVOM ULASKU U JERUZALEM I ISTJERIVANJU TRGOVACA IZ HRAMA:

Judejom (Izraelom) je 26.g.n.e. vladao rimski namjesnik Poncije Pilat, grubi debelokožac, naprasit i surov. Za njegove vladavine izbijali su mnogi nemiri Jevreja kojima je dozlogrdilo robovati Rimskom imperiju. U ono vrijeme Palestinom su se potucali mnogobrojni proroci koji su propovjedali oslobođenje najsiromašnijih od ugnjetavačkih bogatih Jevreja i okupatorskih Rimljana. Vrsta ljudi koji su se borili protiv nesnosnog ekonomskog i političkog ugnjetavanja su bili neuki siromasi, radnici i seljaci, običan puk. Oni su čeznuli za boljim vremenima za sebe i gajili su nadu u promjeni, no kako su nade za stvarno poboljšanje njihovih uvjeta bile sve manje, njihova nada je sve više nailazila izlaz u fantazijama.

 

Njihova osnovna fantazija bila je vjera u čovjeka-spasitelja. Ovi slojevi su žestoko mrzili vlasti koje su im se suprotstavljale očinskom snagom – svećenike, aristokrate, učene ljude, tj. sve one gospodare koji su ih isključili iz uživanja u životu, međutim oni su isto tako morali mrziti boga koji je očito bio saveznik ovih nasilnika. Došlo je vrijeme kada su oni željeli da vladaju, da upravljaju svojim životima, no u stvarnosti nisu to mogli postići te su tako svoje nade i težnje pripisali izmišljenom liku spasioca kojeg su nazvali Isus a koji će im biti novi bog, osoba odmah do boga – njegov podmladak, njegov sin,... jedan novi poredak.
Zaneseni povici proroka i seljaka su se obično završavali neredima i njihovim krvavim smirivanjem. Već prve godine Pilatovog namjesništva je naredio da vojnici uđu u Jeruzalem sa carskim oznakama, no kako je Jevrejska vjera zabranjivala prikaz ljudskih likova u bilo kojem obliku, zemljom je zavladao protest. Pilat nije odgovarao na ljutite mase fanatika, već je upravljao čvrstom rukom.


Prema evanđelistima, Pilat, inače brutalni i despotski rimski činovnik, koga je teško optužiti za popustljivost i otezanje u diplomatskim poslovima, a koji je uz to već mnoge druge proroke osudio na smrt, naglo postaje slijep i gluh na svečani doček jednog proroka koji mu je priređen u gradu i njegovo istjerivanje trgovaca iz hrama? Ulazak jednog proroka na tako demonstrativan način je morao u najmanju ruku da izazove sumnju kod vlasti, međutim Rimska vlast niti ne primjećuje ovaj ulazak. Istjerivanje trgovaca je moralo isto tako da uzbuni Rimske legije koje su neposredno stubištem bili povezani s ovim dvorištem. Ove događaje ne primjećuju, iz prostog razloga što se ovakav događaj nikada nije desio u povjesti. Ulazak u Jeruzalem nekakvog proroka kojeg nazivaju Isus i njegovo pozivanje na pobunu protiv Rimske imperije nikada nije zabilježen u vjerodostojnim povjesnim dokumentima onog vremena.

Zbog čega su evanđelisti smatrali važnim u svoje maštovite priče biblije uvrstiti izbacivanje trgovaca iz hrama? Zbog toga što je dvorište hrama, gdje se trgovalo, bilo glavni izvor prihoda i utjecaja svećeničke kaste; vladajuće kaste  koja ih je ugnjetavala i koju je trebalo smjeniti.

© 2023 by Kant & Rider. Proudly created with Wix.com

bottom of page